Українці частіше стали відвідувати ресторани : особливо в блекаути

Кафе, ресторани, бари належать до сектору дозвілля. Тому логічно, що з початком повномасштабної війни їхнє відвідування скоротилося — українці переглянули свої пріоритети, також на це серйозно вплинуло зниження платоспроможності населення. Очікувано, що 2022 року відвідування закладів харчування знизилося, з 2023-го вже спостерігалося зростання. Проте до рівня довоєнного 2021 року жоден із сегментів закладів харчування ще не дотягнувся навіть 2024 року. Про це в проєкті "Трансформація" на телеканалі "Дім" розповіли експерти ресторанної індустрії.

Під час війни ранжування закладів за кількістю відвідувань зберігається на довоєнному рівні: найбільш відвідувані — кав'ярні, на другому місці — кафе, далі йдуть фастфуди та ресторани.

Перший ресторан мережі "Наживо" відкрився п'ять років тому, перед початком ковід-карантину.

"У 2021 році, звичайно, у нас було більше відвідувачів, у 2022 був дуже великий спад. 2023 рік не дуже якісний був. Наш основний сезон — із квітня до жовтня, і ось у 2024-му він був дуже прибутковий. А жовтень у нас був най-най фінансово поганий. Листопад у всіх ресторанів теж не з найкращих", — прокоментував власник і бренд-шеф restaurant group “Наживо” Олексій Повторейко.

У довоєнний період традиційно низькими за відвідуваністю був зимовий період після новорічних свят, особливо провальним вважався лютий. З кінця 2022 року, а особливо у 2023 і 2024-му, ситуація змінилася.

Активність відвідування ресторанів у зимовий період тепер також визначає відключення електрики в містах після російських обстрілів. Адже часто з електрикою відключається й опалення, а в деяких регіонах і подача водопостачання, також за тривалого вимкнення світла виникають проблеми з підзарядкою гаджетів, ноутбуків. А ресторани з кінця 2022 року оснастили себе і генераторами, і обігрівачами. Тобто фактично заклади харчування сьогодні — це додаткові "Пункти незламності".

04-11-820x473.jpg

"Зараз лютий у нас плюс-мінус. Усе залежить від того, чи є блекаут. Наша статистика показала, що коли є блекаути, люди ходять у ресторани, тому що, по-перше, вдома ніхто не може нічого приготувати, по-друге, в ресторані можна зігрітися. І всі їдуть у ресторан", — сказав шеф-кухар ресторану “Канапа” Іван Панчук.

Інформує kanaldim.tv