Корпус, який тривалий час був в оренді , повернув у власність Лаврський заповідник

Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" розпочав процедуру повернення у власність одного з корпусів, які тривалий час орендувало Українське товариство охорони пам'яток історії та культури (УТОПІК).

Про це журналістам розповів заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв, передає кореспондент Укрінформу.

"На виконання рішення суду 1,5 тис. кв. метрів будівлі, що належить заповіднику "Києво-Печерська лавра", повертаються державі. Це 19-й корпус початку 20 століття, він є історичним. І він зараз повертається до державного майна", - сказав Бєляєв.

Він зазначив, що цим корпусом користувалося Українське товариство охорони пам'яток історії та культури (УТОПІК), з ним було припинено договір оренди, проте Товариство не звільняло цей корпус протягом певного часу.

"Процес повернення цієї будівлі триває вже майже рік, нарешті це відбулося. УТОПІК розміщувався тут ще за радянських часів. Наразі виконавча служба виконує судове рішення", - сказав Бєляєв.

Як зазначив він, Міністерство культури та стратегічних комунікацій супроводжує процес повернення будівлі національному заповіднику "Києво-Печерська лавра". В подальшому в приміщеннях 19-го корпусу можуть бути розміщені реставраційні майстерні.

"Надалі цією площею (будівлі - ред.) розпоряджатиметься заповідник "Києво-Печерська лавра". Зараз для наших реставраторів для проведення реставраційних робіт не вистачає площі. У цій будівлі можуть бути розташовані вже існуючі реставраційні майстерні, які є в Києво-Печерському заповіднику, це і керамісти, і ювеліри, і реставратори темперно-олійного живопису", - розповів Бєляєв.

Він додав, що господарча служба заповідника після того, як виконавча служба здійснить необхідні дії, обстежить приміщення і проведе відповідні роботи з підготовки приміщення для роботи фахівців з охорони культурної спадщини та майстрів-реставраторів.

Наразі в приміщенні корпусу, як повідомили журналістам представники МКСК і представники УТОПІК, також розміщуються обʼєкти з фондів Національного музею народної архітектури та побуту України (Пирогів).

Українське товариство охорони памʼяток історії та культури (УТОПІК), яке існує з 1966 року, свого часу було долучено до створення цього музею в Пирогові.

Як наголосив заступник міністра, нині майно музею в Пирогові є державним майном, і ті фонди, які зберігалися в приміщеннях заповідника "Києво-Печерська лавра", які своєю чергою перебували в оренді УТОПІК, і надалі залишаться на зберіганні.

"Вони будуть продовжувати зберігатися, держава ними опікується, і вони є у власності держави. Вони належать Музею просто неба у Пирогові", - сказав Бєляєв.

Як розповів журналістам представник юридичного відділу Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" адвокат Іван Прокопенко, Українське товариство охорони пам'яток історії та культури (УТОПІК) у 1996 році уклало договір із заповідником на безоплатне користування корпусом № 19.

"Договір був укладений для надання і розміщення фондів музейних предметів Національного музею архітектури та побуту, так званого Пирогова. Але в 2004 році Національний музей архітектури та побуту вийшов з підпорядкування УТОПІК. У цьому зв'язку виникла необхідність розірвати договір із цією громадською організацією, оскільки вже зник сам предмет договору", - зазначив Прокопенко.

Проте, за його словами, громадська організація тривалий час не звільняла приміщення, тому в 2023 році постановою Кабінету Міністрів було внесено зміни до постанови КМУ № 351, яка ухвалювалася у 1996-му році, щодо передачі їм цього корпусу. Однак Товариство відмовлялося визнавати розірвання договору і відповідно не звільнило приміщення.

За словами Прокопенка, справа щодо повернення заповіднику 19-го корпусу розглядалася в трьох судах: Господарському суді м. Києва, апеляційному суді та Верховному суді, які підтвердили законність розірвання договору.

"Незважаючи на це, Товариство і надалі не звільняло приміщення, не допускало заповідник, як балансоутримувач до корпусу, не надавало ключі. Тому заповідник звернувся до виконавчої служби, було відкрито виконавче право провадження щодо виконання рішення суду. Виконавча служба надавала двічі, відповідно до процедури, можливість добровільно виконати рішення суду. ...Тому наразі відбуваються виконавчі дії з примусового виселення, із залученням працівників поліції, з описом майна. І в подальшому, якщо вони не звільнять приміщення і не вивезуть своє майно, майно буде передано на відповідальне зберігання заповіднику", - розповів Прокопенко.

Наразі, як повідомили журналістам представники УТОПІК, в приміщеннях, які займає товариство, знаходяться не тільки обʼєкти фонду Музею просто неба у Пирогові, а також приватні колекції, особисті речі членів товариства.

Інформує ukrinform.ua