Ринок праці в Україні постійно змінюється. Останній рік працівники скаржаться на відсутність робочих місць, роботодавці - на тотальний дефіцит кадрів, готових до офіційного працевлаштування. Тим не менше, колапсу нема, тому вимоги до працевлаштування ніхто не відміняв. Держава постійно диктує правила гри, яких роботодавець повинен дотримуватися. Передусім - це офіційне працевлаштування з виконанням основних кадрових вимог:

  • наявність документів, що посвідчують особу;
  • відповідна кваліфікація, що підтверджується документально;
  • досвід роботи;
  • військово-облікова документація;
  • медична книжка, що підтверджує належний стан здоров'я працівника.

Остання вимога особливо актуальна при працевлаштуванні для роботи з людьми, продуктами харчування або якщо працівнику не виповнилося 21 рік.

Зміни законодавства при працевлаштуванні

Трудове законодавство залишається відносно стабільною галуззю, тому суттєвих змін в 2024 році не передбачається. Тенденції змін стосуються здебільшого військового обліку і посилення контролю за ним.

Контролюючі органи не припиняють роботу. Роботодавцю до 1 грудня 2023 року до місцевого органу Держпраці потрібно подати заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році. Крім того, потрібно сформувати поіменний список працівників, які підлягають періодичним медоглядам та врегулювати питання їх оплати з медичними закладами. Нагадаємо, що медичні огляди та оформлення мед книжки повинні бути проведені за кошт роботодавця. Для того, щоб купити медичну книжку використовуйте https://spravochki.org/uk/kupit-med-knizhku/

При працевлаштуванні чи переведенні на іншу роботу саме роботодавець видає направлення на проходження попереднього медичного огляду для працівника. Незважаючи на військовий стан, медогляди не можуть бути відмінені чи перенесені. За результатами медоглядів Держпраці надає рекомендації щодо покращення умов праці, а роботодавець повинен звітувати про їх забезпечення.

Зважаючи на зміни законодавства вбачається тенденція до посилення контролю за станом здоров'я працівників і умов праці, які має забезпечувати роботодавець. І це не дивно, адже вже сьогодні виникає проблема непристосованості і недоступності робочих місць для осіб, які отримали інвалідність у зв'язку з військовою агресією. І з кожним днем кількість таких працівників, на жаль, збільшується.

Тенденції і прогнози ринку праці в Україні

В 2022 році ринок праці в Україні просів. Працівники не знали, де вони будуть завтра, роботодавці боялися не те що розширювати бізнес, а й працювати з наявними об'ємами. Ситуація в 2023 році дещо стабілізувалася, хоча рівень безробіття залишається на високому рівні. Прослідковуються тенденції на 2024 рік. Найбільш затребуваними галузями будуть:

  • будівництво;
  • промисловість;
  • оборона.

Зважаючи на це, можна впевнено сказати, що роботодавці активно будуть шукати працівників для виконання будівельних, монтажних робіт, виготовлення і продажу будматеріалів, логістів, водіїв, інженерів, механіків. Вже в 2023 році кількість вакансій в цих сферах постійно збільшується. Збільшення попиту веде до підвищення заробітних плат. Варто зазначити, що більшість цих професій потребують попереднього та періодичних медичних оглядів та професійного добору. Нарешті відроджуються сфери туризму і розваг. Кількість вакансій в цих галузях в порівнянні з 2022 роком помітно зросла. А от збільшення попиту на білих комірців залишається на доволі низькому рівні. Через великий відтік професійних кадрів в 2022 році ринок потребує здебільшого кваліфікованих працівників. Зважаючи на це, конкурентність на посади з високою кваліфікацією значно знизилася, а от кількість людей на вакантне місце без особливих вимог збільшилась. Тому, якщо ви хочете змінити професію і почати з нуля в новій галузі, можливо це не найкращий момент.

Ринок праці не стоїть на місці. Для успішного працевлаштування потрібно постійно тримати руку на пульсі. Якщо ви тільки плануєте податися в пошук, обов'язково завчасно перевірте вимоги ринку по вашій професії. Це допоможе вам гідно підготуватися і отримати гарне місце з достойною оплатою. Адже ніщо так не відштовхує роботодавця, як відсутність розуміння кандидата того, що від нього потрібно.